Szélsőjobbos kislexikon: ki hova tartozik valójában?
A Guardian egyik szerkesztője a PopuList nevű adatbázist vette alapul és kategorizálta az európai jobboldal szereplőit. Köztük Orbán Viktort is.
A Guardian egyik szerkesztője a PopuList nevű adatbázist vette alapul és kategorizálta az európai jobboldal szereplőit. Köztük Orbán Viktort is.
Több nemzetközi lap is Orbánék európai politikai manővereit elemzi, hozzátéve, a Fidesz továbbra sem támogatja Ursula von der Leyen újraválasztását. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a magyarországi gazdasági problémák ellenére jól áll a budapesti tőzsde. A Project Syndicate és a Deutsche Welle a Fico-merénylet utáni szlovákiai helyzetet tárgyalja. A The Washington Post szerint a fekete-tengeri harcok azt jelzik, átalakult a tengeri hadviselés: az ukránok gyakorlatilag saját flotta nélkül arattak sikereket. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A magyar fél évek óta udvarol a világ második legnagyobb gazdaságának, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Kívülről Vlagyimir Putyin háborúja, belülről pedig a régi-új nacionalizmus fenyegeti Európát, állítja a Süddeutsche Zeitung. Ukrajnának 800 millió fontra lenne szüksége, hogy legyőzze Vlagyimir Putyint, mondja a Timesban az ukrán Védelmi Beszerzési Ügynökség alapítója. A Washington Post azt tanácsolja Joe Bidennek, hogy ne vegye félvállról a közvélemény-kutatásokat. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az Egyesült Államok gazdaságilag közben elhúzott, míg Európa egy helyben áll – írja a Neue Zürcher Zeitung.
Magyar Péter továbbra is a nyugati lapok figyelmének középpontjában, brüsszeli tudósítók kritikusan emlékeznek ottani munkájára. Amerika hivatalosan is tiltakozik az össz-szerb találkozó miatt. Nemzetközi lapszemle.
Többek közt Le Pen, Wilders és Salvini gyűltek össze egy brüsszeli hotelben, hogy beszéljenek az EP-be bejutott szélsőjobbos pártok együttműködéséről. Egyre több jel utal rá, hogy a Fidesz nem lép be az Európai Konzervatívok és Reformerek frakciójába, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Magyarországra kirótt gigantikus bírságról ír a Le Figaro. A Der Standard szerint a választás után immár Magyar Péter Orbán egyetlen ellenfele. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az orosz elnök számára ajándék az európai szélsőjobb felemelkedése – írja a The Washington Post. A Neue Zürcher Zeitung szerint Le Pen és Meloni sikerét az adja, hogy pártjaik középre igazodnak. Az Egyesült Államok törekszik arra, hogy Európában a kritikus infrastruktúra nehogy kínai kézre jusson – olvasható a Die Pressében. A The Daily Telegraph szerint Németország a káosz, a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint Franciaország a hosszú instabilitás felé tart. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Erősödött a szélsőjobb az Európai Parlamentben, de még mindig a középé a többség. Németországban, Franciaországban és Olaszországban ugyanakkor megindultak aggasztó folyamatok.
Paul Lendvai szerint a magyarországi választás kimenetele pofon Orbán Viktor számára, kérdés, hogy a vég kezdete-e. Az európai viták éleződésére számít Daniela Schwarzer német politológus. Európát globális veszélyek szorongatják, mutat rá Nathalie Tocci, az Olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője. Slawomir Sierakowski politikai elemző szerint az európai választásnak két igazi nyertese van, erről a Project Syndicate-ben ír. Az EP-választást elemzi a Wall Street Journal több cikke is. A Financial Times szerint kockázatos húzás Macron részéről, hogy előrehozott választásokat jelentett be. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Minden nyugati lap felfigyelt Magyar Péter teljesítményére az EP-választáson. Megtört Orbán legyőzhetetlenségének mítosza, írja a Bloomberg. A Frankfurter Rundschau szerint a magyarországi dupla választás Orbán Viktor arcvesztésével zárult. Megbízható politikai közép nélkül vége Európának, jelenti ki a Die Presse szerkesztője. A választók szkeptikusabbak, de együttműködést szeretnének a földrészen, így a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Guardian szerint Macron a tűzzel játszik. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az Orbán-rendszer új kihívója emelkedett fel Magyarországon – írja az AP és a Die Presse. A Wall Street Journal szerint az európaiak megdorgálták az EU-t, a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint feljött az európai szélsőjobb. Az európaiak jobban értik, mint az amerikaiak, hogy mekkora veszély leselkedik az USA demokráciájára, írja a Washington Post. A Die Weltben Mihail Hodorkovszkij beszél az orosz–ukrán háborúról. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A Neue Zürcher Zeitung a szlovák miniszterelnök merénylet utáni első nyilatkozatát idézi, melyben az ellenzéket és a médiát okolja a történtekért. A lengyel parlament Külügyi Bizottságának elnöke szerint a felbomlás jelei mutatkoznak Oroszországban. Magyarországnak ezer és egy lehetősége van, hogy lassítsa Ukrajna EU-s felvételét, írja a Semafor. A Times szerzőpárosa szerint Prigozsin talán még a sírból is meg tudja buktatni Putyint. Erdélyből, Székelyföldről tudósít a Spiegel. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Több lap is az orosz beavatkozás és a szélsőjobboldali előretörés veszélyeire figyelmeztet. Féltik az EU szabadságát, amelyet kívülről és belülről is fenyegetnek. Több német lap aggasztónak tartja, hogy Ursula von der Leyen újrázni készülő bizottsági elnök a szélsőjobb fele kacsintgat. Vizsgázik az egység, mert ha megerősödik a szélsőjobb, akkor előtérbe kerülnének az olyan, Trump-barát vezetők, mint Orbán Viktor – fejti ki a New York Times brüsszeli tudósítója.
“Magyarország Kína szálláscsinálója Európában” – írja a Spiegel. A CEU új bécsi épületegyütteséről ad hírt a Bloomberg. A Washington Post szerzője szerint “újabb bizonyíték támasztja alá, hogy mennyire katasztrofálisan ostoba Vlagyimir Putyin”. Az európai politikai folyamatokat tárgyalja a New York Times, a Wall Street Journal és a Washington Post. A Die Zeit főszerkesztője szerint az európai jobboldal kettős mércét alkalmaz. Négy hónapra börtönbe kell mennie Steve Bannonnak, Trump korábbi politikai tanácsadójának, írja a Reuters. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A kormányzó indiai a Dzsanata Párt nem lesz kizárólagos hatalmi központ a következő öt évben, írja a Washington Post. Indul az európai parlamenti választás: a nagy folyamatokat elemzi az EUobserver és Cas Mudde a Guardianben. Ami Ukrajna támogatását illeti, nem sok jót ígér, amit Trump egyik korábbi biztonsági tanácsadója mondott, jelzi a Die Welt. Trump esetleges visszatérésének jelentését és hatásait tárgyalja a Financial Times. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Ami a kínai–orosz viszonyt illeti, Vlagyimir Putyin szegény, követelőző rokonként lép fel, írja a Times. Az EP-választást és az azt követő európai politikai viszonyokat elemzi a Die Presse, a Politico és Paul Lendvai a Der Standardban. Giorgia Meloni és Marine Le Pen viszonya szabja meg a következőkben az európai politikát – állapítja meg a Financial Times. A Guardian szerint nem a szavazópolgárokat kell vádolni az európai szélsőjobb felemelkedéséért, írja a Guardian.
A Kurier szerint Magyar Péter Orbán Viktor legveszélyesebb kihívója. Az ország biztonsága is múlik az EP-választáson, ezzel biztatja szavazásra a lengyeleket Donald Tusk elnök. Ukrajna erőforrásaival Putyin megállíthatatlan lenne, írja a Daily Telegraph szerzője. Az ukrajnai háborús helyzetet elemzi a Washigton Post és a Financial Times is, előbbi szerint Macron tervei kockázatosak. Válogatás a világlapok cikkeiből.
A vasárnapi EP-választás előtti helyzetet elemzi a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a The Guardian. A Liberation Törley Katalinnal beszélgetett. A The Daily Telegraph kommentárja szerint a polgárháború felé sodródik az Egyesült Államok. A néhány évvel ezelőtt Ausztriát megrázó Ibiza-botrány újabb érdekes részletével állt elő a Der Spiegel. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az AP szerint Magyar kihasználhatja a kormánypártok pillanatnyi gyengeségét. Lapszemlénk a világból.
Az EP-választások esélyeit és lehetséges következményeit sok nyugati lap elemzi, ahogy Donald Trump elítélését a bíróságon. Szó van arról is, hogy Trumpnak Netanjahu, Putyin és Orbán a szövetségese. Világlapok írásait ismertetjük.